Вардар во Лига на шампиони

РК Вардар ја напиша историјата на машкиот ракомет во Македонија
Тимот од Скопје го освои големиот трон во Лигата на шампионите
Двата последни меча, со Барселона во полуфиналето и ПСЖ во финалето, беа решени во последните секунди
Вардар, како ретко кој тим во историјата, во два клучни меча даде голови пред последниот звук на сирената
Циндриќ ја спушти на колена Барселона, Чупиќ ја запечати судбината на ПСЖ
Патот до ракометниот врв на Европа беше долг и макотрпен, но посакуван
Тимот на РК Вардар -основан во 1961 година има рекордни 10 титули шампион на Македонија
Вардар е прв победник во Регионалната СЕХА лига
Сепак, Лигата на шампионите е кулминација на тој успех
Вардар стана тим од шеста различна земја што станал европски првак
Европски прваци сега имаат Шпанија, Германија, Франција, Полска, Словенија, но и Македонија
Ова е еден од најголемите успеси на македонскиот спорт воопшто

Вардар во Лига на шампиони

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.