Женската и машката ракометна екипа на Вардар со големи промени во следната сезона

ЖРК Вардар и РК Вардар идната сезона нема да наликуваат на екипите од сезоната која изминува
Кај жените заминува најголемиот дел од екипата, а клубот ќе се потпре на млади домашни ракометарки
Ќе ги нема Лекиќ, Радичевиќ, Пенезиќ, Лазовиќ, Лејно, Цвијиќ, Лакрабер, Кликовац, Хмирова …
Оние кои го понесоа најголемиот товар до двете европски вицешампионски титули и петте учества на финалниот турнир во европската лига
Кај мажите, си одат повеќето ракометари кои ја донесоа најголемата радост минатата година
Фајнал фор турнирот во Келн викендов ќе биде шанса за повторување на историскиот успех и одбрана на европската титула
Веќе нема да ги гледаме Штербик, Македа, Канељас, Абутовиќ, Циндриќ, Марсениќ…
Остануваат Стоилов, Милиќ, Карачиќ, Борозан, Криштопанс, доаѓаат Милосављев, Горбок, Кисељев
Заминува и тренерот Раул Гонзалез, него ќе го замени Парондо од ЖРК Вардар
Сопственикот Самсоненко и натаму ќе стои зад двата клуба, но со драстично намалени финансии кај ЖРК Вардар

Женската и машката ракометна екипа на Вардар со големи промени во следната сезона

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.