Дејан Илиев - струмички фудбалски бисер во редовите на Арсенал

Дејан Илиев е уште еден во низата фудбалски бисери од Струмица
Настапува за младата екипа на Арсенал за играчи до 23 години
Илиев пред шест години преку Беласица замина за Лондон
Скаутите го скенираа на настапите против Турција, Шкотска и Луксембург (У 17)
Во младинската академија на Арсенал работеше под надзор на Арсен Венгер
Успешно ги мина сите проби по што потпиша договор со премиерлигашкиот гигант
Неодамна одбрани пенал против Виљареал и ги однесе „топчиите“ во финале на меѓународен турнир во Англија
Беше на списокот на македонските селектори, но повредите две и пол години го оддалечија од теренот
Успешно се врати меѓу стативите на мечот на против Сандерленд (У 23)
Идол му е Петер Чех и сонува да биде во првиот тим на Арсенал или некој друг премиерлигаш

Дејан Илиев – струмички фудбалски бисер во редовите на Арсенал

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.