Од 14 јуни до 15 јули ќе уживаме во фудбалската магија

Сибирскиот волк Забивака е официјалната маскота на светското фудбалско првенство во Русија

Светот од 14 јуни до 15 јули ќе ужива во фудбалската магија

32 репрезентации ќе бидат поделени во осум групи

Во Русија ќе се игра на 11 стадиони во 12 градови

Првенството ќе го отвори натпреварот Русија-Саудиска Арабија
Во Русија се очекуваат огромен број навивачи, а за нив од 4 Јуни до 25 Јули е воведен безвизен режим

Гледачите во живо ќе уживаат во мајсториите на Нејмар, Меси, Роналдо, Суарез, Милер, Гризман, Иниеста

На светските обложувалници најголеми шанси имаат Бразил и Германија, а најслаби Панама и Саудиска Арабија

Историјата на мундијалите започнува во далечната 1930 во Уругвај

Учествуваа 13 репрезентации, а домаќинот беше и прв светски шампион

Најмногу титули има Бразил-5, а Германија и Италија имаат по 4 мундијалски титули

Многумина го сметаат голот на Марадона за најдобар на сите времиња на мундијалите

Од 14 јуни до 15 јули ќе уживаме во фудбалската магија

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.